Tarafsız Habercilik

2015 TÜBA Ödülleri verildi

TÜBA, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP), Bilimsel Telif ve Çeviri Eser (TEÇEP) ile Uluslararası Akademi Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Acar, burada yaptığı konuşmada, TÜBA’nın 106’sı asli, 39’u şeref ve 58’i asosiye olmak üzere 203 üyesi bulunduğunu bildirdi. TÜBA’nın ikili anlaşma yaptığı akademi sayısının 30’a, üye olduğu çatı kuruluş sayısının ise 12’ye yükseldiğini belirten Acar, akademinin çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini anlattı.

TÜBA-GEBİP kapsamında bu yıl 24 farklı üniversiteden 38 seçkin bilim insanın ödüle hak kazandığını söyleyen Acar, program kapsamında şimdiye kadar 373 kişinin ödüllendirildiğini ifade etti. Acar, TÜBA-TEÇEP kapsamında bu yıl ödüllendirilen 19 eserle, ödüllendirilen toplam eser sayısının 180’e yükseldiğini kaydetti.

Bilim insanlarının başarılarının ödüllendirilmesinin Türkiye’nin 2023 hedeflerine katkı sağlayacağına işaret eden Acar, ödüllerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesine alınmasının da kendilerini ayrıca sevindirdiğini dile getirdi. Acar, TÜBA Şeref Üyesi Aziz Sancar’ın aldığı Nobel Kimya Ödülü’nün de Türkiye’yi ayrıca mutlu ettiğini ve başarısıyla ülkeye örnek bir tutum sergilediğini ifade etti.

3 ALANDA BAŞARILI BİLİMADAMLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

Acar, bu yıl ilk defa verilen uluslararası akademi ödülleriyle 3 alanda başarılı bilim adamlarını ödüllendirdiklerini anlatarak, “Fen ve mühendislik bilimlerinde Linz Johannes Kepler Üniversitesi (Avusturya) Öğretim Üyesi Niyazi Serdar Sarıçiftçi, sağlık ve yaşam bilimlerinde Toronto Üniversitesi (Kanada) Öğretim Üyesi ve Ağa Han Üniversitesi (Pakistan) Kadın ve Çocuk Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Zulfikar Ahmet Bhutta, sosyal ve beşeri bilimler kategorisinde ise İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Genç ödüle layık görüldü” diye konuştu.

Uluslararası akademi ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sahiplerine verilirken, 19 GEBİP ve 38 TEÇEP ödülü ise diğer konuklarca takdim edildi.

Mehtap Yılmaz – AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir