Tarafsız Habercilik

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler ; Özellikle ilk defa anne olan kişilerde emzirirken süt azalması durumuyla karşılaşılır. Gerek doğum sonrası oluşan stres, gerek vücudun normal hale dönme süreci dolayısıyla bazı zamanlar süt azalması olabilir. Çoğu yeni doğum yapan kadınlar için loğusa şerbeti hazırlanır. Bu şerbetin içirilme nedeni, annenin sütünün ve vücut direncinin artmasını sağlamak. Fakat bu ilk uygulanan yöntemdir ve tek sefer olduğundan dolayı daha sonraları etkisi azalabilir. Bu durumda süt artırmak gereklidir. Hazır gıdaların yeni doğan bebekler için yararı yoktur, hatta zarar bile verebilir. Bebeğin ilk ve en önemli besini anne sütüdür. Bu nedenle emzirme döneminde sütün kesilmemesi lazım. Fakat bir şekilde sütünüz kesilirse de hiç telaşlanmayın, sütünüzü artırmak için onlarca yöntem var. İşte bunlardan bazıları.

1. Yeşil Sebze ve Ot Ürünleri; Dereotu, maydonoz, roka gibi ot ürünlerini gerek salata yapıp yiyebilir, gerek suyunu çıkarıp içebilirsiniz. Bunun yanında, salata, yeşil biber, kabak gibi yeşil sebzeler de yararlı olacaktır.

2. Süt ve Süt Ürünleri; Eğer mümkünse sağlıklı bir inekten sağılmış taze süt içerek sütünüzü artırabilirsiniz. Bunun yanında peynir, yoğurt, ayran gibi süt ürünlerini de tüketebilirsiniz.

3. Komposto; Özellikle kiraz, incir, erikten yapılmış az şekerli komposto içip hem vücudunuzu dengeler hem de sütünüzü artırabilirsiniz.

4. Susam; Susam ve susam yağı süt artırmak için etkilidir.

5. Et, Balık, Tavuk; Karışım olmadan saf şekilde bu ürünleri tükettiğiniz takdir de vücuttaki demir oranınız artıp sütünüz çoğalacaktır.

6. Yumurta; O kadar sağlıklı ve yararlı bir besin ki, ne şekilde yerseniz yiyin her türlü faydasını göreceksiniz. Pişirmeden veya haşlayarak yemeyi tercih edebilirsiniz.

7. Rezene; Hem yemeklere katabilirsiniz, hem de çayını yapabilirsiniz. Aktarlarda bulabilirsiniz. Eğer bu yöntemlere rağmen sütünüz artmıyor ise telaşlanmayım. En yakın zamanda doktorunuza başvurun. Vücudunuzdaki eksikleri tespit ederek ona uygun bir ilaç veya yeme programı verecektir. Bu arada bebeğinizi de kontrol ettirmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir