Tarafsız Habercilik

Bakan ‘asker yollayacağız’ dedi, Sözcüsü yalanladı: Mısır’ın

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyda, Dışişleri Bakanı Semih Şükri’nin “Mısır, Suriye’ye asker gönderilmesini resmi düzeyde görüşüyor” açıklamalarını yalanlayarak, Mısır’ın Suriye’ye asker gönderme niyetinde olmadığını resmen duyurdu.

S.Arabistan ve Mısır’ın Suriye’ye batılı ülkelerin yerini alacak karma askeri kuvvet göndermeyi kabul ettiği haberleri Mısır Dışişleri Bakanı Şükri’nin “El Ahram” gazetesine verdiği demeçle gündeme düştü. Şükri demeçte Mısır’ın resmi düzeyde Suriye’ye asker gönderme konusunu görüştüğünü söylemişti.

Ancak Dışişleri Bakanının “Suriye’ye asker gönderebiliriz” imalı ifadelerinden kısa bir süre sonra yalanlama açıklaması geldi. Mısır Dışişleri Sözcüsü Zeyda, kendi bakanını yalanlayarak, “Bakanımızın Suriye’ye olası asker gönderilmesiyle ilgili kullandığı ifadeler Mısır devletinin resmi tavrıyla ilgisi yoktur. Mısır sınırları dışına ilke olarak asker göndermiyor. Sınır dışı herhangi askeri harekata katılmamız ise ancak BM tarafından organize edilen barış gücü kapsamında mümkün olabilir” dedi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde bulunan güçlerinin yerine konuşlandırmak ve IŞİD ile mücadelenin sona ermesinin ardından ülkenin kuzeydoğusunun yeniden istikrara kavuşmasına yardımcı olmak adına Araplardan oluşan bir birlik kurmayı planladığını Nisan ortasında bildirmişti.

Hemen ardından da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, daha büyük bir koalisyon kurulursa, Suriye’ye asker göndermeye hazır olduklarını söylemişti.

***

Mısır ve Rus Savunma Bakanları bir araya geliyor

Rus haber ajansı TASS’ın, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’ya dayandırarak verdiği habere göre, Rusya’nın Savunma ve Dışişleri Bakanları Mısırlı mevkidaşları ile 14 Mayıs’ta Moskova’da bir araya gelecek. Rusya’nın, Dışişleri ve Savunma Bakanları düzeyinde ABD, Fransa, İtalya, İngiltere ve Japonya ile önemli stratejik görüşmeler gerçekleştirmesinin ardından Mısır, bu görüşmelerin yapıldığı altıncı devlet olurken, Mısır ve Rusya arasındaki stratejik diyalog, 2+2 formülüyle hayata geçirildi. İki ülke, bu formüle göre, Kasım 2013’te Kahire’de ve ardından Şubat 2014’te Moskova’da olmak üzere iki toplantı gerçekleştirmişti. Kahire, geçtiğimiz Mayıs ayında iki ülke arasında gerçekleşen son toplantıya da ev sahipliği yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir