Tarafsız Habercilik

Beyaz Saray: İran yalan söyledi

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun İran’ın nükleer programı hakkında yaptığı açıklamaların yankısı sürüyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Beyaz Saray’ın Netanyahu’nun çabalarını “kesinlikle desteklediğini” söyledi. Sanders, Netanyahu’nun Beyaz Saray’ı açıklamalar konusunda önceden bildirdiğini ifade etti.

Sanders, İran’ın nükleer programının nükleer anlaşmanın imzalandığı 2015’te taahhüt edilenden “çok daha kapsamlı” olduğunu ifade etti. Sanders, “Sorun şu ki anlaşma çok yanlış bir varsayıma dayanıyordu. İran baştan sona yalan söyledi” dedi. Sanders sözlerini şöyle sürdürdü: “Dürüst olmayan aktörler vardı; anlaşma doğru olmayan şeyler üzerine inşa edildi. İran’ın nükleer kapasitesinin o dönemde öne sürülenden çok daha kapsamlı ve gelişmiş olduğu bir gerçek” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu konuyla ilgili Viyana’da yaptığı açıklamada, İran’ın “atom bombası üretmek üzere nükleer program yürüttüğüne dair 2009 yılından bu yana inandırıcı kanıtlar bulunmadığı”nı duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir