Tarafsız Habercilik

Bolu da Tahnitlenmiş Boz Ayı Sergilendi

Bolu’nun Gerede ilçesinde bir aracın çarpması sonucu telef olan yaklaşık 3 metre boyundaki boz ayı, tahnit çalışmasıyla ölümsüzleştirildi.

Gerede ilçesi Aktaş köyü yakınlarında 6 ay önce D-100 karayolunda seyreden bir aracın çarpması sonucu telef olan 3 metre boyunda ve yaklaşık 600 kilogram ağırlığındaki boz ayı, İstanbul’da tahnit yapıldıktan sonra Bolu’ya getirildi.

Boz ayının tahniti Doğa Koruma Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğü Bolu İl Şube Müdürlüğü ekiplerince Abant Tabiat Parkı’nda bulunan Hayvan Müzesi’ne götürülerek sergilenmeye başlandı. Müzeyi ziyaret eden tatilciler, boz ayı ile hatıra fotoğrafı ve öz çekim yapıyor.

Doğa Koruma Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğü Bolu İl Şube Müdürlüğünde görevli Orman Muhafaza Memuru Mustafa Sezgin, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Yaklaşık 6 ay önce Gerede ilçesi Aktaş köyü yakınlarında bir boz ayıya aracın çarptığı bilgisini aldık. Olay yerine gittiğimizde boz ayı telef olmuştu. Kepçeyle kamyonete yükleyerek derisini çıkartmak için belirlediğimiz alana götürdük. Daha sonra derisini yüzdükten sonra tuzlayarak, buzdolabına koyduk ve ardından İstanbul’a tahnit yapılmak üzere naklettik.”

Sezgin, tahnitlenmiş bir şekilde gelen boz ayının Abant’ta bulunan hayvan müzesinde sergilenmeye başladığını belirtti.

Günübirlik ve konaklamak için Abant’a gelen tatilciler, müzede boz ayıyı gördüklerinde ilk etapta korktuklarını anlatarak, “Daha önce ayı görmüştük ama bu kadar büyüğünü, bu kadar yakından ilk defa gördük. Dişleri ve pençeleri çok büyük. İnsan ister istemez korkuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan müzede tahnitlenmiş geyik, karaca, şah kartalı, kızıl şahin, yaban koyunu, vaşak, sansar, su samuru, bıldırcın, keklik gibi birçok hayvan da yer alıyor.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir