Tarafsız Habercilik

Demirtaş ın Rusya daki sözleri tam bir ihanettir

ANKARA (AA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “HDP Eş Genel Başkanı’nın Rusya’da, ‘Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı’ demesi tam bir rezalet ve tam bir ihanettir. Böyle bir süreçte Rus uçakları masum Türkmenleri, masum Arapları, masum Kürtleri Azez’de, Halep’te, İdlip’te, Bayırbucak’ta bombalarken koşa koşa Rusya’ya gidip destek bildirmek açık bir şekilde bu millete ihanet etmektir. Bu açık bir aymazlıktır” dedi.

Davutoğlu, ATO Congresium’da, KOSGEB 4. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, KOSGEB’in girişimcilik finalisti olan 41 girişimcinin her birini tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.

Türkiye’nin her bölgesinden bir iş adamının elinde çantasıyla dünyadaki iş fırsatlarını kovaladığını, yeni yatırım imkanları için kıta kıta koşturduğunu gördüklerini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:”Hiç unutmam, Twitter hesabıma bir gün, Dışişleri Bakanı olduğum dönemde, Afrika’dan bir ülkeden bir mesaj aldım, ‘Sayın Bakanım, sizin teşvikinizle buraya geldim Kenya’ya ama şu anda havaalanından içeri girmekte sıkıntıyla karşılaşıyorum, lütfen bana yardımcı olun’. Öyle bir girişimci ki ‘Afrika’ya açılım’ var diye Kenya’ya gitmiş, yeterince belki hazırlığı yok, birtakım sorunlarla karşılaşınca İngilizce olarak da cevap verememiş, doğrudan Dışişleri Bakanını arıyor. ‘Hemen ilgilenin’ dedim. Büyükelçimizi aradık, büyükelçimiz gitti, havalimanından aldı o girişimcimizi ve içeri soktu.  Burada güzel olan ne biliyor musunuz bir, büyük bir inançla, öz güvenle Afrika’ya gidip ‘madem ki devletimiz bize yön gösterdi’ deyip devletine güvenerek yola çıkması. İki, hava alanında zorlukla karşılaşınca geri dönmemesi, ‘nasıl olsa Dışişleri Bakanı sahip çıkar’ deyip bana ulaşmaya çalışması, teknolojiye etkin kullanması ve inatla hedefine ulaşmaya çalışması. Böyle kendine güvenen, öz güveni yüksek bir girişimci sınıftan daha büyük kaynak olamaz. Eminim bu şekilde örnekler çok fazladır ve Türk girişimcilerini dünyadaki başarıları bütün dünyanın takdirini toplayacak ölçüde hızla gelişiyor.”

Davutoğlu, Türk girişimcilerdeki öz güvenin, 2002’den önce böyle canlı olmadığını dile getirerek, “Neden 2002’den önce böyle dinamik girişimci ruhu alanda göremiyorduk? Bu sorunun cevabı hiç şüphesiz Türkiye’nin 12 yılda sağladığı ekonomik, sosyal, siyasi değişimde yatıyor. Geçmişte siyasi ekonomik ve sosyal açılardan kronikleşmiş birçok sorunumuz vardı. Kamuda, özel sektörde, sadece günü kurtarma, yarına çıkabilme, ayakta kalabilme savaşı veriyorduk” dedi.-“İnsanımız artık önünü görüyor””Güven ve istikrar ortamının en önemli meyvesi, artık bu ülke insanlarının orta ve uzun vadeli planlar yapabiliyor olmasıdır. Türkiye’de hem siyasi hem ekonomik istikrarı kurumsallaştırdık. İnsanımız artık önünü görüyor” diyen Davutoğlu, “Hesabını çok daha rahat yapıyor. Bir günlük, bir aylık hesap değil, eskiden günlük hesaplarla kazandığı parayı hemen dolara çevirenler (2002’den önce), şimdi yıllık ve daha uzun dönemli hesaplarla iş planlamaları yapıyorlar. İş kurmak ve işini geliştirmek isteyen girişimci artık sadece kendi işine odaklanabiliyor. Ya kriz çıkarsa veya faizler fırlarsa gibi endişeleri hesap ederek gününü bunlarla meşgul etmiyor” ifadelerini kullandı.-“Girişimcilerin önündeki engeli kaldırıyoruz”Davutoğlu, “Küresel girişimcilik monitöründe ilk sıralarda yer alan ülkelerin küresel rekabet endeksinde de ilk sıralarda yer alması elbette şaşırtıcı değildir. Bu nedenle girişimcilik bizim en öncelikli maddelerimiz arasında yer almaktadır. Biz özellikle genç nüfusumuzu ve kadınlarımızı daha fazla girişimci olmaya teşvik ediyoruz. Girişimcilerin önündeki engeli kaldırıyor, girişimci havuzumuzu büyütüyoruz” dedi.

-“Tekrar tekrar ek bütçe vermeye hazırız”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, KOSGEB’in bu yıl destekler için ayrılan bütçeyi büyük oranda kullanmasından, hatta ek bütçe talebinde bulunmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Bütün bu bütçeler kullanılsın, ödenekler, ek bütçeyi de inşallah tekrar tekrar vermeye hazırız” diye konuştu.

-“Böyle milletvekili de size yakışır”

Davutoğlu, CHP’li Eren Erdem’in sözlerini değerlendirirken de “Maalesef CHP Genel Başkanı ve yönetimi açıkça bu ifadeleri kullanarak hainlik eden, iftira ederek Türkiye’nin itibarını zedeleyen bu sözler karşısında yeterli tepkiyi göstermediler. Aksine ‘Biz bu milletvekilini yedirtmeyiz’ dedi, Sayın Kılıçdaroğlu. Bizim kimsenin milletvekilinin yedirilmesi gibi bir derdimiz yok. Milletvekiliniz hayırlı uğurlu olsun size. Böyle milletvekili de size yakışır” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir