Tarafsız Habercilik

En iyi Star Wars filmi hangisi?

HABERTURK GAZETE

Yedinci filmin gösterime girmesiyle bugüne kadar çekilmiş en iyi Star Wars filminin hangisi olduğu üzerine tartışmalar başladı.

Biz de eleştirmen ağırlıklı küçük bir anket yaptık. Serinin ilk iki filmi “Bölüm IV – Yeni Bir Umut” (Episod IV – A New Hope) ve “Bölüm V – İmparator” (Episod V – Empire Strikes Back) öne çıktı. Hayranlar arasında yapılan anketlerde ise “Bölüm V” ağır basıyor. IMDB ve Rotten Tomatoes gibi sitelerde şimdilik az bir farkla 7. film önde ama birkaç gün içinde bunun değişeceği düşünülüyor.

Mehmet Açar (Eleştirmen)

Bölüm V – İmparator 1980

Üçlemelerin 1977’de ve 1999’da gösterime giren ilk filmlerini çok beğenirim. Ama beşinci bölüm karanlık derinliğiyle ikisinden de bir tık öndedir. Darth Vader ile Luke Skywalker arasındaki trajik ilişkinin anlaşılması ve tabii ki Yoda’nın ortaya çıkması nedeniyle…

Kerem Akça (Eleştirmen)

Bölüm IV – Yeni Bir Umut 1977

George Lucas’ın o zamanlar efsaneyi başlatan ilk filmi, halen zirvede. Serinin en masum, en güçlü ve en belirleyici halkasıdır. Sıfırdan bir dünya yaratmak istenince genelde tökezlenen “uzay operası filmi” alt türünün öncüllerindendir. Bütçeler 10, 20 katına çıksa da onu devirmek çok zor. 

Rahman Altın (Müzisyen-Star Wars fanı)

Bölüm V – İmparator 1980

Gelmiş geçmiş tüm Star Wars serilerine bakacak olursak benim ve herhalde tahmin ediyorum tüm dünyanın en çok sevdiği “Bölüm V – İmparator”dur. Bunda, Yoda’yı ilk olarak tanımamızın ve Darth Vader marşının ilk kez bu filmde duyulmasının etkili olduğunu söyleyebilirim.

Akasya Aslıtürkmen (oyuncu)

Bölüm II – Klonların Saldırısı 2002

“Klonların Saldırısı” benim için Natalie Portman faktöründen ötürü önde gelir. Son film de fena değildi ama ilk seri ağızda ciddi bir tat bıraktığı için şimdi kaymağını yiyorlar.

Atilla Dorsay (Eleştirmen)

Bölüm V – İmparator 1980

Benim en sevdiklerim, ilk üç bölümdü. Onlar arasından bir seçim yapmak gerekirse ikinci bölümü çok sevdiğimi söyleyebilirim. Birinci bölümde çok fazla soru işaretleri vardı. İkinci bölümde o sorulara cevap verildi. Teknolojik açıdan da ileri bir durumdaydı.

Burak Göral (Eleştirmen)

Bölüm IV – Yeni Bir Umut 1977

Bugünden bakınca “Yeni Bir Umut”un büyük bir hikâyeye ortasından giren bir film olmasına rağmen ne kadar güçlü bir metin üzerinden yürüdüğünü anlıyorsunuz. Zengin bir hayal dünyasının kapılarını açan, mitolojik, Freudiyen, Shakespeare’yen; çizgi roman kültürü ve Doğu mistizmiyle pişirilmiş, komik ve heyecanlı bir maceradır. 

Nil Kural (Eleştirmen)

Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü 1983

Bu film, orijinal üçlemeye nokta koyarken, Darth Vader ile Luke Skywalker arasındaki o muhteşem yüzleşme sahnesiyle akıllara kazınmayı başardığı için favorim.

Kutlukhan Kutlu (Eleştirmen)

Bölüm V – İmparator 1980

Öncelikle tüm karakterleri bu filmde daha iyi tanıyoruz. Oyunculuklar olgunlaşıyor. Öteki filmlere kıyasla daha karanlık ve soğuk bir atmosferi var. Bu film başı ve sonu olmayan iki taraftan sonsuza doğru uzanan bir dünya sunuyor. 

Ali Ulvi Uyanık (Eleştirmen)

Bölüm IV – Yeni Bir Umut 1977

İlkleri gerçekleştiren 1977 yapımı “Star Wars”. Tüm dünyada hızla yayılacak fenomeni başlattığı, kendi evrenini ve zamanını yarattığı, özel efekt teknolojisinde çığır açtığı için tabii. İlk film sinema endüstrisinin bugünkü dev boyutlara ulaşmasında, en önemli kilometre taşıdır. 

Uğur Vardan (Eleştirmen)

Bölüm IV – Yeni Bir Umut 1977

Kuşkusuz en sevdiğim 1977 tarihli “Star Wars: A New Hope”tur. Bu sevdayı ilk göz ağrısı ya da nostaljik bir tavır olarak da değerlendirmek mümkün. Öte yandan bu film bizim kuşak için tarihi yapımların, western’in, klasik iyi ve kötü mücadelesinin en derli toplu ve heyecanlı bir şekilde uzaydaki yansımasıydı.

SİNEMA SİTELERİNDE DURUM

IMDB

Bölüm 7: Güç Uyanıyor 8.9

Bölüm 5: İmparator 8.8

Bölüm 4: Yeni Bir Umut 8.7

Rotten Tomatoes

Bölüm 7: Güç Uyanıyor 95

Bölüm 4: Yeni Bir Umut 94

Bölüm 5: İmparator 94

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir