Tarafsız Habercilik

İspanya hükümeti: ETA’yla ilgili tutumumuz değişmeyecek

İspanya hükümeti, Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve kısa süre önce kendisini fesheden ETA’nın tutuklu üyeleri ile ilgili tutumlarını değiştirmeyeceklerini duyurdu.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, hükümet sözcüsü Inigo Mendez de Vigo, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Hükümetin cezaevi politikasında değişikliğe gitmeyeceği açıktır” dedi.

Daha önce ETA’nın silah bırakması konusunda ikna olmasına katkı sağlayan uluslararası arabulucular, Cuma günü İspanya hükümetini tutuklu ETA üyeleri konusuna değinme çağrısında bulundu. İngiliz barış müzakerecisi Jonathan Powell, açıklama metnini Fransa’nın güneyindeki Cambo-les-Bains’de düzenlenen basın toplantısında okudu.

Açıklamada, “Hükümlüler ve firariler de dahil olmak üzere tüm ilgili konuların hala gündeme getirilmesi ve aynı şekilde gündelik hayatın ve bölgede siyasetin tamamen normalleştirilmesi için atılan adımlara devam edilmesi gerekiyor” denildi. Açıklamada aynı zamanda herkesi “bir barış sürecinin” beklediğinin de altı çizildi.

Bask Milliyetçi Partisi lideri Inigo Urkullu, Perşembe günü yayınlanan bir röportajında İspanyol hükümetinin “ETA’nın feshinin ardından izlediği siyaseti değiştirme noktasında anlayış göstereceğini” söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir