Tarafsız Habercilik

Kocaeli’deki Cinayet Davası

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde geçen yıl tarlada elleri bileklerinden kesilmiş ve ağzı bantlanmış bulunan Nuran Dutlu’yu öldürdükleri iddiasıyla 3’ü tutuklu 8 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde geçen yıl tarlada elleri bileklerinden kesilmiş ve ağzı bantlanmış bulunan Nuran Dutlu’yu öldürdükleri iddiasıyla 3’ü tutuklu 8 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Muhammet Yıldız ve kız arkadaşı Sertaç Özer, tutuksuz yargılanan Vedat Ay ile Dutlu’nun (21) annesi Hediye Görmüş’ün yanı sıra taraf avukatları katıldı. Diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu vekili avukat Esin Yeşilırmak’ın davaya katılma talebi, platformun suçtan doğrudan zarar görmediği, Dutlu’nun annesi Görmüş’ün davaya katılması ve vekilinin bulunması nedeniyle mahkeme heyetince reddedildi.

Söz verilen maktulün annesi Görmüş, gözyaşları içinde “Benim kızımdan ne istediniz? Ellerini ne yaptınız? Elleri yoktu, ben kızımı elsiz defnettim.” dedi.

Tutuklu sanıklar Özer ve Yıldız ise suçsuz yere cezaevinde yattıklarını savunarak tahliyelerini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Turgay Talas, sanıkların tutukluluk halinin devamını istedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Yıldız ve Özer’in tutukluluk halinin devamı, tanık Cemal Duman’ın ifadesinin alınması için İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılması ve davanın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bildirilmesine karar vererek duruşmayı 7 Eylül’e erteledi.

“En ağır cezayı alsınlar”

Anne Görmüş, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Zanlıların suçsuz olduklarını savunduğunu anlatan Görmüş, şöyle konuştu:

“Bunları yapanlar ‘suçsuzuz’ deyip başka bir şey demiyorlar. Nasıl suçunuz yok? Suçsuz olduklarından mı ben çocuğumu elsiz, ayaksız defnettim? Allah versin onların adaletini. İnşallah müebbet alırlar da hiç olmazsa birazcık içim serinler. Benim tek isteğim var, ağırlaştırılmış müebbet istiyorum. En ağır cezayı alsınlar. Yüreğim soğuyacak mı? Soğumayacak ama en azından adalet yerine gelsin. Çocuğum 21 yaşındaydı. Parasını alsalardı canını neden aldılar?”?

Adliye önünde bir araya gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de Nuran Dutlu için adalet istediklerini belirtti.

Olay

İzmit ilçesindeki tarlada 22 Ocak 2015’te elleri bileklerinden kesilmiş, ağzı bantlanmış kadın cesedi bulunmuştu. Anne Hediye Görmüş, sağ ayak topuğundaki doğum lekesi ve dövmesinden kayıp kızı Nuran Dutlu’yu teşhis etmişti.

Cinayetin ardından Muhammet Yıldız ve kız arkadaşı Sertaç Özer tutuklanmış, 6 zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Davanın ilk duruşmasında mahkeme heyetinin hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdiği sanık Arif Çamur da tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir