Tarafsız Habercilik

Netanyahu: ‘İran’ belgelerini incelemeleri için ABD, İngiltere,

Ortadoğu’nun nükleer silah sahibi tek ülkesi olan İsrail’in lideri, İran’la ilgili hiçbir somut kanıta dayanmayan iddialarını CNN’e taşırken, İsrail’in nükleer silahlarıyla ilgili resmi açıklama yapmama politikasını devam ettirdi. İsrail’in nükleer silah sahibi olup olmadığı sorusu üzerine Netanyahu, kendisinin bir sunumda bulunamayacağını, tahmini başkalarına bıraktığını dile getirdi.

Sputnik’in aktardığına göre Bush yönetiminin Irak işgali öncesi Saddam’ın olmayan kitle imha silahlarıyla ilgili yaptığı sunumları hatırlatan bir şova dün gece imza atmış olan İsrail lideri, İran’ın ‘gizli nükleer programına dair kanıtları’ tüm dünyaya duyurmak için konuşmasını İngilizce yaptığını belirtti. ”Ele geçirdiğimiz dramatik bulguları mümkün olan en fazla insanın duymasının önemli olduğunu düşündüm” dedi.

​İran’ın nükleer programıyla ilgili sunduğu materyallerin ‘yeni’ olduğunu ve ‘pek çok soru işaretini ünlem işaretine dönüştürdüğünü’ iddia eden Netanyahu, bunları incelemeleri için ABD, İngiltere ve Fransa’yı davet ettiğini duyurdu.

”Büyük ilgi gösterdiler ve incelemek üzere haftasonu İsrail’e uzman heyetleri gönderecekler” bilgisini paylaşan İsrail lideri ”Putin’e materyalleri incelemesi için kendisinin de davetli olduğunu söyledim. Çinlilere ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (UAEK) da ulaştık” vurgusu yaptı.

Netanyahu, dünkü şovunun ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i arayarak İran’ın ‘gizli nükleer silah programı’ ile ilgili ellerinde olduğunu iddia ettiği kanıtlarla ilgili bilgi verdiğini açıklamıştı.

Putin de ‘uluslararası istikrar ve güvenliğin sağlanması açısından büyük önem taşıyan İran’la nükleer anlaşmanın tüm taraflarca sıkı sıkıya uygulanması gereğini vurguladığını’ duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir