Tarafsız Habercilik

Sezeryan Nedir ?

Doğum zamanı gelmiş bebeğin anne karnından küçük bir kesi yapılarak alındığı bir operasyondur. Doğum sırasında var olan ağrı ve ızdırabı hafiflettiği ve kadınlar için kolay bir doğum sağladığı için sezeryanla doğum tercih oranı giderek yükselmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki sezeryan da yeni bir doğum tekniği olmasına karşı bazı komplikasyonlara neden olabilir. Bunların başında anne karnında açılan kesinin ve karın iç zarında oluşabilecek enfeksiyonlar gelir. Ayrıca doğan bebeğinde son derece iyi bakılması ve ilk müdahelesinin iyi yapılması gerekmektedir. Bu nedenledir ki sezeryanla yapılan doğumlarda doktor gerekli görürse bebekler bir kaç gün küvöz odalarında bakılabilmektedir.

Sezeryan sonrası görülebilecek ben büyük sıkıntı ağrılardır. Genel anestezi ortamında yapılan ameliyat sonucunda narkozun etkisi geçtikçe ağrılarınız başlayacaktır. Ağrılar aralıklı olarak bir hafta kadar sürebilir. Bu normaldir ancak , kendinize dikkat etmeli , ağır yükler taşımamalı ve fazla eğilip kalkmamalısınız.

Sezeryanla doğum hiç bir zaman bir tercih meselesi olamamalı , normal doğum tercih edilmelidir. Ancak anne ve bebeğim sağlığı söz konusu olduğun , vajinal doğum mümkün olmadığında doktor takdiri ile sezeryan doğum yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir