Tarafsız Habercilik

TCMB nin faizleri artırması için bir neden yok

TCMB’nin faiz kararına ilişkin olarak açıklamada bulunan TD Securities Gelişmekte olan Ekonomiler Başekonomisti Cristian Maggio, TL’nin son zamanlarda gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı gösterdiğini ifade etti.

Bankanın faiz artırması için bir neden olmadığını aktaran Maggio, bu kararın TCMB’nin TL’nin istikrarına önem verdiğinin ispatı olduğunu dile getirdi.

Maggio, TCMB’nin faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmamasının beklenen bir karar olduğunu belirtti.

TL’de değer kaybı olmaması durumunda TCMB’nin sıkı para politikasını uygulamak için herhangi bir nedeni olmayacağını kaydeden Maggio, TL’de bugün faiz kararından sonra görülen değer kaybının doğal olduğunu ve piyasalarda bugün görülen volatilite sona erdikten sonra TL’nin tekrar değer kazanarak önceki seviyelerine geri döneceğini vurguladı.

“2016 yılının ikinci yarısında faiz oranlarında indirime gidilebilir”

Rabobank Gelişmekte Olan Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys de TCMB’nin faiz karanının beklenen bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Matys, TL’deki satış baskısının hafiflemesi durumunda 2016 yılının ikinci yarısında faiz oranlarında indirime gidilebileceğini aktardı.

Nomura Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Stratejisti Timothy Ash ise TCMB’nin kararının şaşırtıcı olduğunu belirterek bankanın piyasa beklentilerinin aksi yönünde bir karar aldığını ifade etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir