Tarafsız Habercilik

Uluslararası Atom Enejisi Kurumu İsrail’in iddialarını reddetti

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İsrail’in İran’ın “gizli bir nükleer programı olduğu” iddialarını reddetti. AB Dış İlişkiler Temsilcisi Mogherini de Tahran’ın anlaşmayı deldiğine dair bir kanıtın olmadığını söyledi.

İran’la BM Güvenlik Konseyi’nin veto yetkisine sahip beş üyesi ve Almanya arasında 2005 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın akıbetine ilişkin ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı beklenirken, İsrail’in İran’a yönelik suçlamalarına ilişkin olarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (IAEA) bir açıklama geldi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu konuyla ilgili Viyana’da yaptığı açıklamada, İran’ın “atom bombası üretmek üzere nükleer program yürüttüğüne dair 2009 yılından bu yana inandırıcı kanıtlar bulunmadığı” duyurdu. Kurumun bir sözcüsü açıklamasında, kurumun görevinin güvenlikle ilgili bilgileri değerlendirmek olduğunu söyledi. Sözcü, “Ancak bu bilgilerle bağlantılı soruları kamuoyu önünde tartışmak IAEA’nın görevi değil” şeklinde konuştu.

MOGHERINI: İSRAİL’İN SUÇLAMALARININ DELİLİ YOK

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun İran’ın nükleer programına ilişkin açıklamalarını değerlendiren Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Netanyahu’nun İran’ın nükleer anlaşmaya uymadığına dair bir delil sunmadığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir