Tarafsız Habercilik

Üzerindeki yük azaltılmazsa işveren zarar görür

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Tokat Şubesinin açılına katılmak üzere kente geldi. Açılış sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Olpak, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi ile ilgili olarak, “Rusya kriziyle ilgili hükümetimizin çözüm için görüşmeleri var. Ticaret açısından değerlendirdiğimizde, bizim Rusya’ya toplam ihracatımız 3 milyar dolarlar seviyesinde. ‘Az’ demek istemiyorum, ama Rusya’nın bize ihracatı bunun 3 katından fazla. Bunu iki taraflı değerlendirmemiz lazım. Bu krizin bize yansımasını orta vadede çok uzatılmadan çözülebileceği kanaatindeyim. Rusya, özellikle domates gibi belirli noktalarda tedirgin bizi edecek. Belki bir miktar çiftçiyle muhataplığı artırmaya yönelik şeyler seçiyor, ama uzun vadede kendisinin de bize yaptığı ihracat kaybından dolayı onların da etkileneceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla biz Rus pazarını tamamen kaybedip ondan sonra başka pazar arama şeklini birinci öncelik olarak görmüyoruz. İkinci olarak bakıldığında Türkiye 150 milyar dolar müracaat gerçekleştiriyorsa 3 milyar dolar bunun içerisinde elbette önemlidir. Bu da yüzde ikiye gelir ve bunu bir şekilde telafi edebiliriz” dedi.

“İstihdam kaybı yaşayabiliriz”

Asgari ücret ile ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşme yaptıklarını açıklayan Olpak, şöyle konuştu: “Biz, hem Başbakanımızla hem Cumhurbaşkanımızla görüşmeler yaptık. O görüşmelerde çalışanın eline geçecek olan net bin 300 lira herhangi bir tartışma konusu değildi. Ama takdir edilir ki yüzde 10’lar civarında bir zam beklentisi varken bir anda yüzde 30’luk biz zam beklentisi özellikle küçük ve orta işletmelerimizi büyük sıkıntıya sokacak. Sayın Başbakanımıza sayın bakanlarımıza, başbakan yardımcılarımıza ifade ettiğimiz rakamlara girmek istemiyorum ama bunun sürdürülebilirliği önemlidir. Bu anlamda elimizdeki yükün belirli bir kısmını kamunun karşılamasını arzu ediyoruz. Henüz görüşmeler tamamlanmadı. Hükümet de bu konuya sıcak bakıyor. Hükümet de bu artışın hızlı bir artış olduğundan dolayı piyasayı farklı bir şekilde etkileyebileceğini düşünüyor. İstihdam kaybı yaşabiliriz, bunu bir tehdit olarak söylemiyorum, kayıt dışına kaçış olabilir. Bu gerçekleri ciddi bir şekilde değerlendiriyorlar. Ben makul bir çözüm bulunacağını düşünüyorum. Eğer hiçbir şekilde işverenin üzerindeki bu yükün azaltılması söz konusu olmazsa özellikle küçük işletmelerimiz ve orta işletmelerimiz bundan en büyük zararı görecektir.”

“Terör, ticareti etkiliyor”

Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarının ticareti etkilediğini belirten Olpak, “Ticaretin olabilmesi için orada huzur ve güvenliğin olabilmesi lazım. O bölgede şu an insanların önceliği, ticaretten önce canlarını korumak. Sokağa çıkma yasağı dönem dönem uygulanıyor. Böyle bir dönemin olduğu yerde ‘orada ticaret etkilenmedi’ diye bir şey demek söz konusu değil. Oradaki şubelerimizle ve üyelerimizle görüşüyoruz. Yapılabilen nakit satışın dışında vadeli satışların tahsilatı gibi sorunlar var. Burada olayın çözümü yapılırken iki yönlü de gidilmesi lazım.Teröre karşı etkin bir şekilde mücadele sürdürülürken, yöre halkına şefkatle yaklaşılmalı. Yani eğer terör şehirlere inmişse o mücadelede sivil halka zarar vermeyecek şekilde hareket edilmelidir. Bizim görebildiğimiz kadarıyla da hükümet ve güvenlik güçleri bunu yapmaya çalışıyorlar; bu mücadeleyi sürdürürken, sivil halkın bundan en az şekilde etkilenen tarafta olmasına uğraşıyorlar. Zor bir süreç ve ticaret kötü bir şekilde etkileniyor” diye konuştu. (DHA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir